THREE ITALIANS INTO QUARTERS

The second round ended today at the Palermo Ladies Open, after
Elisabetta Cocciaretto conquered a surprising victory against
sixth-seeded Donna Vekic last night (6-2, 6-4). That left the three
seeds in the competition, two of which – Martic and Kontaveit – have
already played and won their matches, securing the participation in the
quarterfinals.

“I fought from the first to the last ball and that paid off”, said Petra
Martic (15) after winning a three-set match against qualifier Liudmila
Samsonova (117). In the next match, the top seed of the tournament will
face Aliaksandra Sasnovic, who said she had no fear of her next opponent
after her last win. “I also am not afraid, I think it’s going to be a
great match”, said the Croatian in response.

On the other hand, Anett Kontaveit (22) won the opening match of the day
versus Laura Siegemund (65) 3-6, 6-2, 6-2 after a two-hour,
eighteen-minute marathon. “It was a very tough match. I feel like I
started a little bit passive but then I my game really picked up and I
got more and more aggressive in the second and the third set”, said the
Estonian at the end of the match. She will face Cocciaretto in the next
round.

The winner of the penultimate match of the day was Local idol Camila
Giorgi (89) who overcame Kaja Juvan (121) with the score of 3-6, 6-2,
6-4.She will play against the winner of the last match of the night,
which will see Seed no. 7 Dayana Yastremska face Lucky Loser Oceane
Dodin. That makes it three Italians into the quarterfinals, something
that had happened in Hobart in 2015 the last time.

In doubles, Rus – Zidansek and Cocciaretto – Trevisan advanced to the
semi-finals as they defeated, respectively, Gatto-Monticone – Paolini
(7-5, 6-1) and García Pérez – Sorribes Tormo (6-3, 2-6, 10-5). The
Italian couple will play against Schoofs – Van Der Hoek, while the
Russian and the Slovenian will face Minnen – Van Uytvanck.

RESULTS – THURSDAY, AUGUST 06, 2020
CENTER COURT
[4] A. Kontaveit (EST) vs L. Siegemund (GER) 3-6, 6-2, 6-2
[1] P. Martic (CRO) vs [Q] L. Samsonova (RUS) 5-7, 6-4, 6-2
C. Giorgi (ITA) vs [Q] K. Juvan (SLO) 3-6, 6-2, 6-4
[7] D. Yastremska (UKR) vs [LL] O. Dodin (FRA)

COURT 6
G. Gatto-Monticone (ITA) / J. Paolini (ITA) vs A. Rus (NED) / T.
Zidansek (SLO) 5-7, 1-6
[1] G. Garcia Perez (ESP) / S. Sorribes Tormo (ESP) vs E. Cocciaretto
(ITA) / M. Trevisan (ITA) 3-6, 6-2, 5-10

ORDER OF PLAY – FRIDAY, AUGUST 07, 2020
CENTER COURT start 4:00 pm

[1] P. Martic (CRO) or [Q] L. Samsonova (RUS) vs [Q] A. Sasnovich (BLR)
[4] A. Kontaveit (EST) or L. Siegemund (GER) vs [WC] E. Cocciaretto
(ITA)
F. Ferro (FRA) vs [WC] S. Errani (ITA)
[7] D. Yastremska (UKR) or [LL] O. Dodin (FRA) vs C. Giorgi (ITA) or [Q]
K. Juvan (SLO)
COURT 6 start 4:00 pm
G. Minnen (BEL) / A. Van Uytvanck (BEL) vs A. Rus (NED) / T. Zidansek
(SLO)

ORDER OF PLAY – FRIDAY, AUGUST 07, 2020
CENTER COURT start 4:00 pm

[1] P. Martic (CRO) or [Q] L. Samsonova (RUS) vs [Q] A. Sasnovich (BLR)
[4] A. Kontaveit (EST) or L. Siegemund (GER) vs [WC] E. Cocciaretto
(ITA)
F. Ferro (FRA) vs [WC] S. Errani (ITA)
[7] D. Yastremska (UKR) or [LL] O. Dodin (FRA) vs C. Giorgi (ITA) or [Q]
K. Juvan (SLO)
COURT 6 start 4:00 pm
G. Minnen (BEL) / A. Van Uytvanck (BEL) vs A. Rus (NED) / T. Zidansek
(SLO)

Share this post on: